ortopédiaközpont logo
ortopédiaközpont.huCsípő- és térdprotézis beültetése magyarországi magánklinikán

A térdprotézis revíziós műtét menete

terdprotezis.webp

A revíziós, azaz a térdprotézis cseréjével járó műtétek jóval összetettebbek, sokban különböznek az elsődleges protézis-beültetésétől: általában csontvesztés figyelhető meg, nagyobb műtéti feltárás várható.


Amikor valamilyen ok miatt elhasználódik vagy például kilazul a térdprotézis, szükségesség válik egy második műtét a továbbra is fájdalmas ízület cseréje érdekében. Ezt a beavatkozást nevezzük protézis revíziónak, azaz protézis cserének. Általában nagyobb műtéti feltárást és hosszabb műtétet jelentenek, és nagyobb vérveszteséggel, fokozottabb megterheléssel és hosszabb lábadozással járnak ezek a revíziók.

Miért szükséges az új protézis?

Mechanikai kilazulás bármelyik komponens esetében
Fertőzés az ízületben
A beültetett protézis instabilitása
Az ízület körüli csont repedése, törése
A protézis egy vagy több részének kopása vagy törése

A kilazulás vagy bármilyen változás a protézisben fájdalmat okoz, a mozgó protézis csontfelszívódáshoz vezethet, ezért nagyon fontos a revízió. Azt, hogy a revíziós műtét során milyen rendszerű protézis (cementes vagy cement nélküli) a legelőnyösebb, az ortopéd orvos dönti el, illetve azt is, hogy milyen típusú protézis kerül beültetésre, konzultálva a beteggel, figyelembe véve annak életkorát, életmódját, meglévő betegségeit, csontállományának állapotát.

A térdprotézis revízió menete

A sebész egy lefelé irányuló metszést ejt a térd elülső felszínén, hogy hozzáférhessen az ízülethez, majd elvégzi az ízület feltárását az azt körülvevő izmok és szalagok lehető legkisebb sérülésével. 
Ezt követi az eredeti protézis eltávolítása. Amennyiben a korábbi protézis cementes módszerrel volt beültetve, akkor eltávolítja a ragasztóanyagot a combcsont és a sípcsont felületéről, a csontüregből. Mivel a csont igen törékeny, a csontcement viszont kemény, masszív, annak eltávolítása könnyen a combcsont vagy sípcsont sérüléséhez vezethet. 
A műtét során rendszerint szöveti, csont és csontvelő mintát vesznek, ezeket laboratóriumi vizsgálatra küldik az esetleges fertőzés jelenlétének kimutatására. 
Miután helyreállítják a sípcsontot vagy a combcsontot, megkezdődhet a csereprotézis beültetése, azaz a revízió. 
Az új protézis legjobb kapcsolódása érdekében a sebész beigazítja és kiegyensúlyozza a térdízületet körülvevő lágy szöveteket, szükség lehet a térdszalagok bemetszésére is az ízület mindkét oldalán. 
Ezt követően ellenőrzi az új komponensek illeszkedését, ha szükséges, további igazítást végez a sípcsonti elem vastagabb műanyag betétjének kicserélésével. 
Végezetül beállítja az elemek illeszkedését és ellenőrzi a térdkalácsot: egyes esetekben elkerülhető a térdkalács cseréje, különösen akkor, ha az eredetileg beültetett elem stabil, máskor viszont egyszerűen eltávolítják a régi térdkalács elemet. A legvégén a sebész több rétegben összevarrja a térd lágy részeit, a műtéti metszés mentén a bőr széleit kapcsokkal vagy varrattal illeszti össze.

Térdprotézis revízió: a technika fejlődése

Lehetővé vált a protézisbeültetések pontosságát javító eljárások alkalmazása hazánkban is, ilyen például az MRI vagy CT alapján történő műtéti tervezés, a személyre szabott műtéti sablonok, így például a PSI alkalmazásával végzett beültetés. Lehetőség van az egyediségre a protézis komponensek és a beültető eszközök esetében is. Az egyénre szabott megoldások célja, hogy hosszú távon biztosítsa a beteg jobb életkörülményeit, könnyebbé váljon a mindennapi élete, mozgása. 

share-ico

Megosztás

fb-icoFacebookemail-ico

Másolás vágólapra

Vágólapra másolva!