ortopédiaközpont logo
ortopédiaközpont.huCsípő- és térdprotézis beültetése magyarországi magánklinikán

Mikor van szükség a térdprotézis cseréjére?

terd2.webp

A térdprotézisek hibái főként fertőzésből vagy elhasználódásból erednek, mechanikai életidejük véges, a terhelés mellett kilazulnak vagy éppen túlzottan szorulnak, idővel elhasználódnak. Az újabb fejlesztésű implantátumok azonban már jóval hosszabb ideig bírják. Megnéztük, mikor van szükség cserére.

A térdprotézis általában 15-20 évig működik rendesen, utána kilazul vagy eltörik, de előfordulhat az is, hogy szár körüli csonttörés okoz problémát. A rendszeres kontrollvizsgálat azért lényeges, mert ilyenkor időben észlelhető a kopás, a kétféle kopás közötti határ, és könnyebben tervezhető, hogy mely részeket cserélik ki.

Mitől függ, hogy meddig használható a térdprotézis?

Befolyásolja a beteg életkora, életmódja, csontminősége (a kor előrehaladtával növekedik a csontritkulás gyakorisága), az aktivitási szint, illetve a kísérő betegségek megléte (a csontritkulás mellett az elhízás, anatómiai sajátosságok).

A cél az első, eredeti műtétnél, hogy a csontállapotnak megfelelő típusú protézist tegyék be, de vannak olyan esetek, amikor idő előtt történik probléma:

  • Mechanikus kilazulás: amikor nem fertőzés miatt következik be a probléma, kilazul a protézis és a csont közötti összekapcsolódás, általában veszély és kockázat nélkül kicserélhetőek.
  • Kilazulás fertőzés esetén: a csonttal való összekapcsolódás lazulni kezd, a régi protézis eltávolítása után nagyon fontos az antibiotikumos kezelés, hogy leküzdjék a fertőzést, majd idővel megtörténhet a revízió. Sajnos egyes esetekben nem is valósítható meg a helyreállító műtét. 
  • Előfordulhat még kopás, elmozdulás, csonttörés.

Térdprotézis revízió

A már bent lévő protézist részlegesen (valamikor elegendő például egyes részek, a betét vagy az inzert pótlása), vagy teljes mértékben ki lehet cserélni, ezt nevezik revíziónak. Az érintett komponensek eltávolítását követően, amennyiben korábban cementes protézist alkalmaztak, akkor a cement kivésése és eltávolítása után megtörténhet az új protézis beültetése. Azt hogy milyen típusú implantátum kerül pótlásra, azt az ortopéd szakorvos határozza meg, figyelembe véve a korábbi anyagot, a beteg egészségi állapotát, csont- és szalagrendszerét.

Térdprotézisek: fejlődik a technológia

Mindig lesznek újítások, fejlődni fog a beültetés módja, ezek mindegyike megkönnyítheti a rehabilitációt, lerövidülhet a felépülési idő. Ma már nem csupán síkban, hanem a térd 3D szerkezetében is terveznek az orvosok: ezzel az eredeti anatómiát állítják vissza a beavatkozáskor. A legújabb fejlesztések az okos-eszközökkel támogatott protézistervező és műtéti szoftverek, amelyeknek köszönhetően pontosabban helyreállítható a beteg anatómiai adottsága, természetesebb érzetet biztosítva a műtét után.

Bővebben korábbi cikkünkben: Számítógépes műtéti tervezés térdprotézis-műtéthez

A mai fejlett technológia és műtéti technika mellett a térdprotézisek élettartama már jóval hosszabb, mint évekkel ezelőtt: a teljes térdprotézisek 93 százaléka tartott ki legalább 15 évig, a részleges térdprotézisek 77 százaléka működött 15 évig, de voltak olyan esetek, amikor 20 vagy 25 évig is jól bírták – derült ki a The Lancet című folyóiratban publikált tanulmányból, ennek keretében több mint félmillió ember protézis-beültetését vizsgálták visszamenőleg.

Kulcselem a megfelelő rehabilitáció!

A műtét utáni rehabilitáció elképzelhetetlen a megfelelő és rendszeres gyógytorna nélkül, ez már akár 2 nappal a beavatkozás után elindulhat, később kiegészítve térdgépen végzett gyakorlatokkal, otthoni szobakerékpározással, könnyed sétával, ezek mind hozzájárulnak az izmok és a szalagok regenerációjához, kondicionálásához, idővel pedig a fájdalommentes mozgáskészséget segítik elő. Általában 6-12 hét szükséges a gyógyuláshoz, ekkor már segédeszköz, így járókeret sem kell.

A térdprotézis-műtét sikeressége 50-50 százalékban az orvoson és a beültetett protézisen, illetve a betegen, annak életvitelén múlik!

share-ico

Megosztás

fb-icoFacebookemail-ico

Másolás vágólapra

Vágólapra másolva!