Mikor van szükség térdprotézisre?
A térdprotézis azoknak a betegeknek indokolt, akiknek térdízülete trauma, sérülés vagy valamilyen gyulladásos ízületi betegség hatására megsérült. Sajnos az egyre növekvő fájdalom és merevség jelentősen megnehezíti a mindennapi teendők ellátását, ezért szükségessé válik a műtéti megoldás.
A térd az emberi test legösszetettebb, legbonyolultabb ízülete, és egyben a legsérülékenyebb is. Vissza nem fordítható károsodás érheti az idő múlásával vagy egy beleset hatásaként kopás, ízületi gyulladás léphet fel.
Az artrózis
Idős korban sérül a porcban található fehérje, azaz a kollagén hálózatának egysége, az ízületeket borító porc elvékonyodik, töredezetté válik, és ebben a korban sajnos gyakrabban történnek térdízületet érő sérülések is. A térdízület kopásában szerepet játszik az egészségtelen táplálkozás, a túlzott mértékű alkoholfogyasztás, valamint a dohányzás. Azt azért hozzá kell tennünk, hogy sportsérülés vagy egy baleset miatt is létrejöhet a térd betegsége, amely funkcióvesztéssel, akár járásvesztéssel is járhat. Ez pedig nem csupán az idős korosztályt érinti.
Térdprotézis beültetésre leggyakrabban a térd kopásos megbetegedése, azaz artrózis (arthrosis) esetén lehet szükség:
• Az elsődleges ízületi kopás oka a biológiai elöregedés és a degeneratív elváltozás.
• Másodlagosan is kialakulhat, például egy korábban lezajlott betegség miatt (régebbi műtétek, ízületi sérülések, gyulladások, deformitások).
A kopásos megbetegedés legfőbb jellemzője az erős fájdalom, amely hosszú ideig egy helyben tartózkodás után jelentkezik, bemozgatás után enyhül, majd a terhelés során ismét fokozódik és csak nyugalmi állapotban enyhül ismét. Előfordulhat a végtag megrövidülése az izmok sorvadása miatt, ennek eredményeként sántítás figyelhető meg. Idővel olyan fájdalom léphet fel, amely miatt egyre inkább beszűkülhet a mozgás, már nem tudja élni a beteg eddigi életét.
Az artrózis tünetei gyulladáscsökkentő és fájdalomcsillapító gyógyszerekkel, valamint gyógytornával és fizioterápiával kezelhetőek első körben, azonban ezek a kezelések nem minden esetben elegendőek, és nem vezetnek eredményre, mert megmarad a fájdalom. Amennyiben tartósan fennáll a panasz, amely nagymértékben rontja a beteg életminőségét, indokolt lehet a térdprotézis beültetése.
A térdprotézis típusai
A térdprotézis fémből és műanyagból készült mesterséges térdízület. A protézis típusát mindig az operáló ortopéd szakorvos határozza meg aszerint, melyik a megfelelő a csont- és szalagrendszernek, milyen a beteg életkora, egészségi állapota.
• Amennyiben a térd egyik oldalán alakult ki kopás, akkor úgynevezett unicondylaris protézis, azaz szánkó protézis alkalmazható. A belső ízületi csontvég kopott ízületi felszínét pótolják.
• A teljes térdprotézis, vagyis duocondylaris protézis a teljes térdízületi felszínt, illetve a combcsonti és sípcsonti felszínt helyettesíti.
Ma már elérhetőek olyan modern, csúcstechnológiával készült eljárások is, amelyek személyre szabott tervezést és térdprotézis-beültetést, illetve gyorsabb rehabilitációt tesznek lehetővé. Olyan anyagból is készítenek már térdprotézist, amelynek köszönhetően sokkal élhetőbb életet lehet élni, és jobb az eszköz kopásállósága, a térdhez jobban illeszkedik, mozgékonyabb protézis összetevőket fejlesztettek ki. Ráadásul már nem is mindig kell kötőanyagot közbeiktatni, így fejlődtek ki a cement nélküli eszközök.
Térdprotézis: az idő múlásával
A térdprotézisek egy újabb műtét alkalmával cserélhetőek általában 15-20 év elteltével. A teljes térdprotézisek 93 százaléka tartott ki legalább 15 évig, a részleges térdprotézisek 77 százaléka működött szintén 15 évig – derült ki a Bristoli Orvosi Egyetem kutatásából.