ortopédiaközpont logo
ortopédiaközpont.huCsípő- és térdprotézis beültetése magyarországi magánklinikán

Felkészülés a protézisműtétre

Depositphotos_24109329_S_11zon.webp

Évente több ezer csípő- és térdprotézis műtétet végeznek hazánkban. A beavatkozás előtt alapos szakorvosi kivizsgálás szükséges, és gondos tervezést igényel a műtét idejének meghatározása.


A csípő- és térdprotézis beavatkozások a választható műtéti kategóriába tartoznak, azaz amikor már nem segítenek a betegnek a szóba jöhető reumatológiai kezelések, a fájdalomcsillapítás, a fizioterápia, felajánlható a protézis rögzítése.

Műtét előtti teendők

Fontos az anamnézis, a beteg alapos kivizsgálása, felvilágosítása, illetve a meglévő alapbetegségek kezelése. Mivel a protézisbeültetés során szövődmények is felmerülhetnek, erről is tájékoztatni kell a pácienst.

• Fizikális vizsgálat, vérnyomás mérés.
• Laborvizsgálat (vér-és vizeletvizsgálat, baktériumtenyésztés, különösen figyelve a vérzékenységre és a véralvadási időre)
• EKG, szükség szerint CT-, illetve MR-vizsgálat.

Amennyiben van olyan tényező, ami miatt nem ajánlott a műtét ( például akut betegség, bőr- vagy légúti fertőzés, amely a műtét elhalasztását teheti indokolttá), akkor ezt meg kell beszélni a szakorvossal. Amennyiben vérnyomás problémákkal, szívritmuszavarral, cukorbetegséggel vagy vérképzési eltérésekkel él a beteg, a műtét előtt minden problémát kezelni kell.

A beteg írásban és szóban tájékoztatót kap a műtét részleteiről, várható következményeiről, és alá kell írnia a műtéti beleegyezési nyilatkozatot.

Fontos tényezők

• Minden beteg másképp viseli el a fájdalmat, a mozgás beszűkülését, egyénileg változóak az életminőséggel szemben támasztott igények is, ezért minden beteg más hozzáállást igényel.
• Döntő szerepe van a műtét időpontjának megválasztásában a tűrőképességnek.
• Mérlegelni kell a diagnózist, a beteg korát, testsúlyát, kísérő betegségeit, és ezek alapján kell megtervezni a műtétet. 
• Tervezést igényel a protézis típusa és mérete. 
• A rögzítés módja függ az ízület jellegétől, a csont szerkezetétől, az életkortól.
• A műtét hozzávetőleg másfél óra, és érzéstelenítésben, illetve altatásban történik. 
• Felgyorsítja a gyógyulást, illetve a rehabilitációt az úgynevezett minimál invazív technika, mivel kisebb a műtéti bemetszés, így az izmok kevésbé sérülnek.

Többször felmerül az érintett betegeknél, hogy lehet-e egyszerre operálni a két oldalt. Általában 6 hónap telik el a két beavatkozás között, lényeges ugyanis, hogy időt adjunk a szervezet regenerálódásához.

Fémallergia? Erre is gondolni kell!

Leggyakrabban a nikkel, a króm, a kobalt és a réz okozhat panaszokat, az implantátumok éppen ezért titánium felhasználásával készülnek, ez az anyag hipoallergénként ismert. Az úgynevezett epicutan teszt a beavatkozás előtt valósul meg: az adott fémeket tapaszok segítségével ragasztják fel a beteg hátára, ha a néhány nap múlva esedékes ellenőrzés során bőrpír vagy duzzanat jelentkezik az érintett területen, ekkor felmerül a késői típusú allergia. Ennek előnye, hogy nem a műtét után derül ki, hogy allergiás a beteg az adott anyagra, így nem kell műtétet ismételni.

Protézisműtét előtt: hasznos tippek

Általában a műtétet megelőző napon kell az ortopédián jelentkezni, és a műtét után öt-hat nappal engedik haza a beteget, de ez változhat a műtéti technikától és a beteg állapotától is. A fejlett műtéti technikának köszönhetően vannak már egynapos sebészeti beavatkozások is, így lerövidül a kórházban töltött idő.

Csípő- vagy térdprotézis műtét előtt érdemes összekészíteni tisztálkodási szereket (folyékony szappan, szivacs vagy mosdókesztyű, törülköző), valamint vigyük magunkkal a rendszeresen szedett gyógyszereket eredeti dobozukban. A beavatkozáshoz szükségessé válhat a transzfúzió (autotranszfúzió, azaz saját véradás a műtéthez vagy irányított véradás), ezt beszéljék meg a kórházban.

A gyógytornász még a műtét előtt betanítja a követő időszakban kulcsfontosságú légzési és mozgás újrakezdési gyakorlatokat, így a beavatkozás utáni legnehezebb periódusban, amikor a fájdalom sokszor heves, a beteg tudatosan átszellőztesse a tüdődet, elkerülve a váladék pangását és a fenyegető tüdőgyulladást. Másrészt, a végtagok mozgatásával, beleértve az operált végtagot is, a vérkeringés helyreáll, és így jó eséllyel megelőzhető a trombózis és embólia rettegett szövődménye.

Nagyon sok múlik a betegen, a hozzáállásán, a műtéti technika sikerességén, a felépülés gyorsaságán, a műtét utáni életminőségen, ha minden ideális, akár fél év múlva újra teljes életet élhet a páciens.

 

share-ico

Megosztás

fb-icoFacebookemail-ico

Másolás vágólapra

Vágólapra másolva!