ortopédiaközpont logo
ortopédiaközpont.huCsípő- és térdprotézis beültetése magyarországi magánklinikán

Csípőprotézis beültetése hátsó feltárásban

Csípőprotézis beültetése hátsó feltárásban.webp

Hazánkban évente mintegy 15 ezer csípőprotézis-beavatkozást végeznek, a legelterjedtebb megoldás a hagyományos oldalsó irányból történő feltárás. A hátsó irányból történő beavatkozást ma már ritkábban alkalmazzák protézis beültetésére: az inak leválasztásával, az izmok átvágásával, majd azok rekonstruálásával történik.


A csípőprotézis beültetések több évtizede az egyik legsikeresebb ortopédsebészeti beavatkozásoknak számítanak. A legfontosabb cél a beteg fájdalmának csökkentése, az akár többéves fokozatos mozgásbeszűkülést okozó csípőízületi kopásból származó panaszok kezelése, a páciens életminőségének javítása.

A posterior vagy más néven hátsó feltárás lényege, hogy a sebész leválasztja az ízület rövid, kifelé forgató izmait, és a hátsó tokot behasítva tárja fel az ízületet, és így ülteti be a protézist. Ezután helyreállítja a leválasztott izmokat és a hátsó tokot.

Hátsó feltárás előnyei, hátrányai:

• Át kell vágni az izmokat, emiatt szövődményekre lehet számítani, lassabb a gyógyulás.

• Kisebb a hátsó ficam kialakulásának kockázata, mert nem sérülnek meg a medence fő stabilizátorai.

• Az oldalsó feltáráshoz képest gyorsabb rehabilitáció érhető el, elkerülhető a sántítás, valamint az izmokban kialakuló meszesedés és fájdalom.

• Ezzel a módszerrel biztonságosan elvégezhetőek a csípőprotézis-cserék is, így revízióban is alkalmazhatóak.


Csípőprotézis-beültetés és ami utána várható

A felépülés, a rehabilitáció ideje sok tényezőtől függ, egyénenként változó. Nagyon sokat segít az időben elkezdett gyógytorna, amelyet otthon is rendszeresen kell végezni, az elején mindenképpen gyógytornász segítségével.

Érdemes már a műtét előtt információt gyűjteni a rehabilitáció lépéseiről, idejéről, hogy felkészültek legyünk, és már a beavatkozás előtt elsajátítható néhány gyakorlat (légzőgyakorlatok, comb- és farizmok erősítése, gyógytorna segítséggel).

A mozgás helyreállításával idővel visszatér a beteg aktivitása, mindennapi tevékenysége, ellátják otthoni és munkahelyi teendőiket, javul az életminőségük.

 

share-ico

Megosztás

fb-icoFacebookemail-ico

Másolás vágólapra

Vágólapra másolva!